Fairchild Semiconductor FQPF44N08
FQPF44N08 picture photo
Mfg. Part Number
FQPF44N08
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 25A TO-220F
Datasheet Download
FQPF44N08.pdf
Availability of FQPF44N08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQPF44N08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF44N08
Internal Part NumberEIS-FQPF44N08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs34 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1430pF @ 25V
Power - Max41W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF44N08
Related LinksFQPF, FQPF44N08 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF44N08 Details Description
Related parts for FQPF44N08
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE 8CH DSO-36 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 55MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 194MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
1016 TB PLU PLU WF datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf