Fairchild Semiconductor FQPF44N10
FQPF44N10 picture photo
Mfg. Part Number
FQPF44N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 27A TO-220F
Datasheet Download
FQPF44N10.pdf
Availability of FQPF44N10
QUANTITY
FQPF44N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF44N10
Internal Part NumberEIS-FQPF44N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1800pF @ 25V
Power - Max55W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF44N10
Related LinksFQPF, FQPF44N10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF44N10 Details Description
Related parts for FQPF44N10
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
IC ADC 14BIT UMODULE 140-BGA datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf