NKK Switches FR01AC10H-S
FR01AC10H-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01AC10H-S
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS RA T/H 5V
Datasheet Download
FR01AC10H-S.pdf
Availability of FR01AC10H-S
QUANTITY
FR01AC10H-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01AC10H-S
Internal Part NumberEIS-FR01AC10H-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.433" (11.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.516" (13.11mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01AC10H-S
Related LinksFR01A, FR01AC10H-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01AC10H-S Details Description
Related parts for FR01AC10H-S
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf