NKK Switches FR01KC10H-S
FR01KC10H-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01KC10H-S
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL RA
Datasheet Download
FR01KC10H-S.pdf
Availability of FR01KC10H-S
QUANTITY
FR01KC10H-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KC10H-S
Internal Part NumberEIS-FR01KC10H-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFR(01) Series, Cert of Compliance
3D ModelFR01KC10H-S
Standard Package50
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KC10H-S
Related LinksFR01K, FR01KC10H-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KC10H-S Details Description
Related parts for FR01KC10H-S
FIXED IND 5.3UH 1.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
14+14 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
CARD GUIDE COND INSERT 3.5" NAT datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SMT 6.5MM datasheet.pdf