NKK Switches FR01KR10H-06XL-S
FR01KR10H-06XL-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01KR10H-06XL-S
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" T/H
Datasheet Download
FR01KR10H-06XL-S.pdf
Availability of FR01KR10H-06XL-S
QUANTITY
FR01KR10H-06XL-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KR10H-06XL-S
Internal Part NumberEIS-FR01KR10H-06XL-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KR10H-06XL-S
Related LinksFR01KR10, FR01KR10H-06XL-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KR10H-06XL-S Details Description
Related parts for FR01KR10H-06XL-S
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO214AB datasheet.pdf
IC MOSFET DVR N-CH SYNC HV 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 2.088 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 9K OHM 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 120POS .050 datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf