NKK Switches FR01SR10P
FR01SR10P picture photo
Mfg. Part Number
FR01SR10P
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS STR T/H 5V
Datasheet Download
FR01SR10P.pdf
Availability of FR01SR10P
QUANTITY
FR01SR10P Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01SR10P
Internal Part NumberEIS-FR01SR10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFR(01) Series, Cert of Compliance
3D ModelFR01SR10P
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.284" (7.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01SR10P
Related LinksFR01, FR01SR10P Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01SR10P Details Description
Related parts for FR01SR10P
CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS TOP 5MM GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X56.3 BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HOUSING W/COVER RJ45 JACK datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf