Amphenol Aerospace Operations MS27508E20B41P
MS27508E20B41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20B41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20B41P.pdf
Availability of MS27508E20B41P
QUANTITY
MS27508E20B41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20B41P
Internal Part NumberEIS-MS27508E20B41P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20B41P
Related LinksMS27508, MS27508E20B41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20B41P Details Description
Related parts for MS27508E20B41P
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHONO JACK 3POS R/A RED/WHT/YEL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.095" UNIV datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
A4 MD 3KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf