NKK Switches FR02KC10P-R
FR02KC10P-R picture photo
Mfg. Part Number
FR02KC10P-R
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL SMD 5V
Datasheet Download
FR02KC10P-R.pdf
Availability of FR02KC10P-R
QUANTITY
FR02KC10P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FR02KC10P-R
Internal Part NumberEIS-FR02KC10P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR02
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.430" (10.92mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR02KC10P-R
Related LinksFR02K, FR02KC10P-R Datasheet, NKK Switches Distributor
FR02KC10P-R Details Description
Related parts for FR02KC10P-R
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
SURFACE DISC 36"XNH A MED datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Q50R BLK HS 8.27" Q TIE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
2G DDR2-667 X16 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf