GeneSiC Semiconductor FR30KR05
FR30KR05 picture photo
Mfg. Part Number
FR30KR05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP REV 800V 30A DO5
Datasheet Download
FR30KR05.pdf
Availability of FR30KR05
QUANTITY
FR30KR05 Order Process
Ship out your order
Specifications of FR30KR05
Internal Part NumberEIS-FR30KR05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR30KR05
Related LinksFR30, FR30KR05 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
FR30KR05 Details Description
Related parts for FR30KR05
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
RES 3K OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 128MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf