GeneSiC Semiconductor FR70DR02
FR70DR02 picture photo
Mfg. Part Number
FR70DR02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP REV 200V 70A DO5
Datasheet Download
FR70DR02.pdf
Availability of FR70DR02
QUANTITY
FR70DR02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FR70DR02
Internal Part NumberEIS-FR70DR02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 70A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR70DR02
Related LinksFR70, FR70DR02 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
FR70DR02 Details Description
Related parts for FR70DR02
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 24V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V/7V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX3160E datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
GPS MODULE NMEA OUTPUT W/RTC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf