ITT Cannon, LLC FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
Brief Description
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96.pdf
Availability of FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
QUANTITY
FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
Internal Part NumberEIS-FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
Related LinksFRCIR00RV-40, FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96 Details Description
Related parts for FRCIR00RV-40A-60P-F80-T96
JUMPER-H1503TR/A3049G/H1503TR 3" datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf