Nichicon LNX2H102MSEF
LNX2H102MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNX2H102MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNX2H102MSEF.pdf
Availability of LNX2H102MSEF
QUANTITY
LNX2H102MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2H102MSEF
Internal Part NumberEIS-LNX2H102MSEF
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.449" (113.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2H102MSEF
Related LinksLNX2H1, LNX2H102MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2H102MSEF Details Description
Related parts for LNX2H102MSEF
CONN HEADER RT/A .100 4POS 30AU datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER AMP TRPL 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE MINI SMD datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 110UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC RF SWITCH SP4T 32-LGA datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MNT datasheet.pdf