ITT Cannon, LLC FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
FRCIR020R-16A-10P-F80-T109 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR020R-16A-10P-F80-T109.pdf
Availability of FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
QUANTITY
FRCIR020R-16A-10P-F80-T109 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-A10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
Related LinksFRCIR020R-16A, FRCIR020R-16A-10P-F80-T109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-16A-10P-F80-T109 Details Description
Related parts for FRCIR020R-16A-10P-F80-T109
FIXED IND 22UH 2.9A 64.4 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6DFN datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 1.38"L X 1.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 11POS datasheet.pdf
K60718A TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
SOLDER PASTE HF 212 - 600GRAM JA datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf