ITT Cannon, LLC FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
Brief Description
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109.pdf
Availability of FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
QUANTITY
FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
Related LinksFRCIR020R-16S, FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109 Details Description
Related parts for FRCIR020R-16S-4PW-F80-T109
SIMM SOCKET .050 72 PIN REV. TIN datasheet.pdf
TXRX USB ONE-CHIP 14-TSSOP datasheet.pdf
ADPT 2COND JACK-2COND TINI PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf