ITT Cannon, LLC FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
FRCIR020R-16S-4S-F80-T109 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
Brief Description
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
FRCIR020R-16S-4S-F80-T109.pdf
Availability of FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
QUANTITY
FRCIR020R-16S-4S-F80-T109 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
Related LinksFRCIR020R-16, FRCIR020R-16S-4S-F80-T109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-16S-4S-F80-T109 Details Description
Related parts for FRCIR020R-16S-4S-F80-T109
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UQFN datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 130UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ1 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf