ITT Cannon, LLC FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
FRCIR030-22A-37PW-F80-T103 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR030-22A-37PW-F80-T103.pdf
Availability of FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
QUANTITY
FRCIR030-22A-37PW-F80-T103 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
Internal Part NumberEIS-FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert22-A37
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
Related LinksFRCIR030-22A-, FRCIR030-22A-37PW-F80-T103 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR030-22A-37PW-F80-T103 Details Description
Related parts for FRCIR030-22A-37PW-F80-T103
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
11P ST-TIMER GEH datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6 POS 1.0MM datasheet.pdf