ITT Cannon, LLC FRCIR06-16-10SX-F80-T12
FRCIR06-16-10SX-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06-16-10SX-F80-T12
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT
Datasheet Download
FRCIR06-16-10SX-F80-T12.pdf
Availability of FRCIR06-16-10SX-F80-T12
QUANTITY
FRCIR06-16-10SX-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06-16-10SX-F80-T12
Internal Part NumberEIS-FRCIR06-16-10SX-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06-16-10SX-F80-T12
Related LinksFRCIR06-16-, FRCIR06-16-10SX-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06-16-10SX-F80-T12 Details Description
Related parts for FRCIR06-16-10SX-F80-T12
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG20G/AF20/AFE20T datasheet.pdf
IC USB KEYBOARD CTRLR 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf