ITT Cannon, LLC FRCIR06-32A-55SW-F80
FRCIR06-32A-55SW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR06-32A-55SW-F80
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT
Datasheet Download
FRCIR06-32A-55SW-F80.pdf
Availability of FRCIR06-32A-55SW-F80
QUANTITY
FRCIR06-32A-55SW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR06-32A-55SW-F80
Internal Part NumberEIS-FRCIR06-32A-55SW-F80
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR06-32A-55SW-F80
Related LinksFRCIR06-32, FRCIR06-32A-55SW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR06-32A-55SW-F80 Details Description
Related parts for FRCIR06-32A-55SW-F80
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 35W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf