ITT Cannon, LLC FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12.pdf
Availability of FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
QUANTITY
FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Flame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
Related LinksFRCIR08CFZ-2, FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12 Details Description
Related parts for FRCIR08CFZ-20-3S-F80-T12
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1600V 90A datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 0.8MM SMD TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf