Microchip Technology PIC16LF1507-E/SO
PIC16LF1507-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1507-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1507-E/SO.pdf
Availability of PIC16LF1507-E/SO
QUANTITY
PIC16LF1507-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1507-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1507-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1507-E/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1507-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1507-E/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1507-E/SO
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 20POS R/A DUAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf