ITT Cannon, LLC FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20.pdf
Availability of FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
QUANTITY
FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
Internal Part NumberEIS-FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Flame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
Related LinksFRCIR08F-28-2, FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20 Details Description
Related parts for FRCIR08F-28-21SW-F80-T12-20
IC OPAMP ISOLATION 50KHZ 16DIP datasheet.pdf
CONN SEC II 31POS 100C/L datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf