TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-8HA
DTS24F17-8HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-8HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F17-8HA.pdf
Availability of DTS24F17-8HA
QUANTITY
DTS24F17-8HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-8HA
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-8HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-8HA
Related LinksDTS24F, DTS24F17-8HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-8HA Details Description
Related parts for DTS24F17-8HA
IDC CABLE - MDG36K/MC36F/MDK36K datasheet.pdf
POLYSWITCH 0.75A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE GUIDE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf