Yageo FRM-25JR-52-33R
FRM-25JR-52-33R picture photo
Mfg. Part Number
FRM-25JR-52-33R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM-25JR-52-33R.pdf
Availability of FRM-25JR-52-33R
QUANTITY
FRM-25JR-52-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM-25JR-52-33R
Internal Part NumberEIS-FRM-25JR-52-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM-25JR-52-33R
Related LinksFRM-25J, FRM-25JR-52-33R Datasheet, Yageo Distributor
FRM-25JR-52-33R Details Description
Related parts for FRM-25JR-52-33R
MOSFET P-CH 60V 2.9A 6-TSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
TIE 14.5 INCH 120LB NATURAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf