Yageo FRM-50JR-52-100R
FRM-50JR-52-100R picture photo
Mfg. Part Number
FRM-50JR-52-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM-50JR-52-100R.pdf
Availability of FRM-50JR-52-100R
QUANTITY
FRM-50JR-52-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM-50JR-52-100R
Internal Part NumberEIS-FRM-50JR-52-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM-50JR-52-100R
Related LinksFRM-50JR, FRM-50JR-52-100R Datasheet, Yageo Distributor
FRM-50JR-52-100R Details Description
Related parts for FRM-50JR-52-100R
BOARD EVALUATION FOR CLC011 datasheet.pdf
IC PLD 10MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DB25 SOCKET CRIMP W/O CONT datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 20 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf