Yageo FRM-50JR-52-100R
FRM-50JR-52-100R picture photo
Mfg. Part Number
FRM-50JR-52-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM-50JR-52-100R.pdf
Availability of FRM-50JR-52-100R
QUANTITY
FRM-50JR-52-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM-50JR-52-100R
Internal Part NumberEIS-FRM-50JR-52-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM-50JR-52-100R
Related LinksFRM-50JR, FRM-50JR-52-100R Datasheet, Yageo Distributor
FRM-50JR-52-100R Details Description
Related parts for FRM-50JR-52-100R
SOCKET ADAPTER PLCC TO 28DIP 0.6 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 200MHZ EPAD 144LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 40 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TOOL EXTRACT CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf