Yageo FRM-50JR-52-10R
FRM-50JR-52-10R picture photo
Mfg. Part Number
FRM-50JR-52-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM-50JR-52-10R.pdf
Availability of FRM-50JR-52-10R
QUANTITY
FRM-50JR-52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM-50JR-52-10R
Internal Part NumberEIS-FRM-50JR-52-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM-50JR-52-10R
Related LinksFRM-50J, FRM-50JR-52-10R Datasheet, Yageo Distributor
FRM-50JR-52-10R Details Description
Related parts for FRM-50JR-52-10R
CONN ADAPT JACK-JACK SMA datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 7.11MM datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf