AVX Corporation TPSD476M010R0100
TPSD476M010R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476M010R0100
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD476M010R0100.pdf
Availability of TPSD476M010R0100
QUANTITY
TPSD476M010R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476M010R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD476M010R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476M010R0100
Related LinksTPSD476M, TPSD476M010R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476M010R0100 Details Description
Related parts for TPSD476M010R0100
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 6W STER 48TQFP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 40POS R/A AU datasheet.pdf
CONN HEADER 144POS 4ROW 2MM GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
4W BASE=5000 48VDC N datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/30/90F 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 105MA 29.9 OHM datasheet.pdf