Yageo FRM1WSJR-52-100R
FRM1WSJR-52-100R picture photo
Mfg. Part Number
FRM1WSJR-52-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM1WSJR-52-100R.pdf
Availability of FRM1WSJR-52-100R
QUANTITY
FRM1WSJR-52-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM1WSJR-52-100R
Internal Part NumberEIS-FRM1WSJR-52-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM1WSJR-52-100R
Related LinksFRM1WSJR, FRM1WSJR-52-100R Datasheet, Yageo Distributor
FRM1WSJR-52-100R Details Description
Related parts for FRM1WSJR-52-100R
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 11A 6.3 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS LP 32LFCSP datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf