Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-49-2
HSM3-6.4-49-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-49-2
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 49MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-49-2.pdf
Availability of HSM3-6.4-49-2
QUANTITY
HSM3-6.4-49-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-49-2
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-49-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.929" (49.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-49-2
HSM3-6.4-49-2 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-49-2
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
IC D/A CONV LP 16-BIT 24-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CLAMPMETER AC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO216 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 411MA 1.1 OHM datasheet.pdf
HYFEN BANTAM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf