Vishay/Dale RLR05C5600GMRSL
RLR05C5600GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5600GMRSL
Brief Description
RES 560 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5600GMRSL.pdf
Availability of RLR05C5600GMRSL
QUANTITY
RLR05C5600GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5600GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5600GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5600GMRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5600GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5600GMRSL Details Description
Related parts for RLR05C5600GMRSL
IC GENERATOR FIXED BIAS 20-QSOP datasheet.pdf
IC REG LNB SUPPLY/CTRL 24SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
SR BTS PC CS 5 ASY datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf