Yageo FRM200JR-73-27R
FRM200JR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
FRM200JR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM200JR-73-27R.pdf
Availability of FRM200JR-73-27R
QUANTITY
FRM200JR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM200JR-73-27R
Internal Part NumberEIS-FRM200JR-73-27R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM200JR-73-27R
Related LinksFRM200J, FRM200JR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
FRM200JR-73-27R Details Description
Related parts for FRM200JR-73-27R
SWITCH DIP SHUNT 12POS LP TIN datasheet.pdf