Yageo FRM3WSJR-73-27R
FRM3WSJR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
FRM3WSJR-73-27R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM3WSJR-73-27R.pdf
Availability of FRM3WSJR-73-27R
QUANTITY
FRM3WSJR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM3WSJR-73-27R
Internal Part NumberEIS-FRM3WSJR-73-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM3WSJR-73-27R
Related LinksFRM3WSJ, FRM3WSJR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
FRM3WSJR-73-27R Details Description
Related parts for FRM3WSJR-73-27R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SOT23-3 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
BERGSTIK II.100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP 700MF -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 12V 3.3V OUT SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
VHDM LITE 8R 10C SHIELD END BP datasheet.pdf
VALVE datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf