Susumu RG1608N-2611-D-T5
RG1608N-2611-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2611-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2611-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-2611-D-T5
QUANTITY
RG1608N-2611-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2611-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2611-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2611-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2611-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2611-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2611-D-T5
CONN HEADER 154 POS VERT 2MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 25V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf