CUI Inc. PYB30-Q24-D15
PYB30-Q24-D15 picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q24-D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W
Datasheet Download
PYB30-Q24-D15.pdf
Availability of PYB30-Q24-D15
QUANTITY
PYB30-Q24-D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q24-D15
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q24-D15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB30 Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q24-D15
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.47" H (50.8mm x 40.6mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q24-D15
Related LinksPYB30-, PYB30-Q24-D15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q24-D15 Details Description
Related parts for PYB30-Q24-D15
JUMPER-H1507TR/A3049N/H1507TR10" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.8A SOT-23 datasheet.pdf
LUG OFFSET COPPER#6-14 50A 3/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 1000CPR 1/2" datasheet.pdf
IC BUFFER GATE TRIPLE XSON8U datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO219 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf