Yageo FRM50SJR-52-120R
FRM50SJR-52-120R picture photo
Mfg. Part Number
FRM50SJR-52-120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM50SJR-52-120R.pdf
Availability of FRM50SJR-52-120R
Date Code: Newest Date Code
Manufacturer lead time 20 weeks
QUANTITY
FRM50SJR-52-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM50SJR-52-120R
Internal Part NumberEIS-FRM50SJR-52-120R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM50SJR-52-120R
Related LinksFRM50SJR, FRM50SJR-52-120R Datasheet, Yageo Distributor
FRM50SJR-52-120R Details Description
Related parts for FRM50SJR-52-120R
IC ADDRESSABLE SCAN PORT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC AMP TRANSIMPEDANCE DIEFORM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf