Yageo FRM50SJR-52-470R
FRM50SJR-52-470R picture photo
Mfg. Part Number
FRM50SJR-52-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM50SJR-52-470R.pdf
Availability of FRM50SJR-52-470R
QUANTITY
FRM50SJR-52-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM50SJR-52-470R
Internal Part NumberEIS-FRM50SJR-52-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM50SJR-52-470R
Related LinksFRM50SJR, FRM50SJR-52-470R Datasheet, Yageo Distributor
FRM50SJR-52-470R Details Description
Related parts for FRM50SJR-52-470R
CONN SC ATTENUATOR 20DB 250MW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG20-24;AFS1;RR1 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 24A datasheet.pdf