Stackpole Electronics Inc. FRN12JT15R0
FRN12JT15R0 picture photo
Mfg. Part Number
FRN12JT15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES FUSE 15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRN12JT15R0.pdf
Availability of FRN12JT15R0
QUANTITY
FRN12JT15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRN12JT15R0
Internal Part NumberEIS-FRN12JT15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRN12JT15R0
Related LinksFRN12, FRN12JT15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
FRN12JT15R0 Details Description
Related parts for FRN12JT15R0
CHISEL POWER 30DEG TIP 2.5MM 700 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
150UF 63V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf