LEMO FRT.00.250.CTA50
FRT.00.250.CTA50 picture photo
Mfg. Part Number
FRT.00.250.CTA50
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
FRT.00.250.CTA50.pdf
Availability of FRT.00.250.CTA50
QUANTITY
FRT.00.250.CTA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRT.00.250.CTA50
Internal Part NumberEIS-FRT.00.250.CTA50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features50 Ohm Resistor
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRT.00.250.CTA50
Related LinksFRT.00.2, FRT.00.250.CTA50 Datasheet, LEMO Distributor
FRT.00.250.CTA50 Details Description
Related parts for FRT.00.250.CTA50
BATT PACK 12.0V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL HS PWR FET DRIVER 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220FM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf