Huntington Electric, Inc./Vishay FS-005CBE2K500JE
FS-005CBE2K500JE picture photo
Mfg. Part Number
FS-005CBE2K500JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 7W 5% WW RAD
Datasheet Download
FS-005CBE2K500JE.pdf
Availability of FS-005CBE2K500JE
QUANTITY
FS-005CBE2K500JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FS-005CBE2K500JE
Internal Part NumberEIS-FS-005CBE2K500JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS-005CBE2K500JE
Related LinksFS-005CB, FS-005CBE2K500JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FS-005CBE2K500JE Details Description
Related parts for FS-005CBE2K500JE
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LIN TXRX ON-BOARD VREG 8DIP datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM AB 25CSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SDL AU FLAT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.04A 580 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf