Huntington Electric, Inc./Vishay FS-010CBE2K500JE
FS-010CBE2K500JE picture photo
Mfg. Part Number
FS-010CBE2K500JE
Brief Description
RES 2.5K OHM 10W 5% WW RAD
Datasheet Download
FS-010CBE2K500JE.pdf
Availability of FS-010CBE2K500JE
QUANTITY
FS-010CBE2K500JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FS-010CBE2K500JE
Internal Part NumberEIS-FS-010CBE2K500JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS-010CBE2K500JE
Related LinksFS-010CB, FS-010CBE2K500JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FS-010CBE2K500JE Details Description
Related parts for FS-010CBE2K500JE
SENSOR MAG SPST 10-15AT WIRES datasheet.pdf
IC REG LDO 5.9V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 250MW SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf