Huntington Electric, Inc./Vishay FS-020CBE250R0JE
FS-020CBE250R0JE picture photo
Mfg. Part Number
FS-020CBE250R0JE
Brief Description
RES 250 OHM 20W 5% WW RAD
Datasheet Download
FS-020CBE250R0JE.pdf
Availability of FS-020CBE250R0JE
QUANTITY
FS-020CBE250R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FS-020CBE250R0JE
Internal Part NumberEIS-FS-020CBE250R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS-020CBE250R0JE
Related LinksFS-020CB, FS-020CBE250R0JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FS-020CBE250R0JE Details Description
Related parts for FS-020CBE250R0JE
JUMPER-H1505TR/A3049G/X 12" datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 200V TO92-2 datasheet.pdf
TERM FORK TYPE DUAL .054" L datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10 PWR 12 SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
25W3 M 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf