Huntington Electric, Inc./Vishay FS-020CBER5000JE
FS-020CBER5000JE picture photo
Mfg. Part Number
FS-020CBER5000JE
Brief Description
RES .50 OHM 20W 5% WW RAD
Datasheet Download
FS-020CBER5000JE.pdf
Availability of FS-020CBER5000JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FS-020CBER5000JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FS-020CBER5000JE
Internal Part NumberEIS-FS-020CBER5000JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS-020CBER5000JE
Related LinksFS-020CB, FS-020CBER5000JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FS-020CBER5000JE Details Description
Related parts for FS-020CBER5000JE
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STACKER datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 17POS datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
RFID TRANSPONDER 32MM R/O datasheet.pdf