Triad Magnetics FS10-1200-C2-B
FS10-1200-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
FS10-1200-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
FS10-1200-C2-B.pdf
Availability of FS10-1200-C2-B
QUANTITY
FS10-1200-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of FS10-1200-C2-B
Internal Part NumberEIS-FS10-1200-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFS10-1200-C2-B
Standard Package60
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 2.4A, Series 1.2A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max)36.50mm