Bel Fuse Inc. FS1501-7R
FS1501-7R picture photo
Mfg. Part Number
FS1501-7R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 15V 6.5A
Datasheet Download
FS1501-7R.pdf
Availability of FS1501-7R
QUANTITY
FS1501-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of FS1501-7R
Internal Part NumberEIS-FS1501-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher S
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input20 ~ 100 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 6.5A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 2.06" H (171.0mm x 111.0mm x 52.2mm)
Power (Watts) - Max98W
ApprovalsCE, CSA, EN, IEC, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS1501-7R
Related LinksFS15, FS1501-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
FS1501-7R Details Description
Related parts for FS1501-7R
SWITCH LEVER SPST-NO 11A SOLDER datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf