CUI Inc. FSC-S15-12U
FSC-S15-12U picture photo
Mfg. Part Number
FSC-S15-12U
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Datasheet Download
FSC-S15-12U.pdf
Availability of FSC-S15-12U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FSC-S15-12U Order Process
Ship out your order
Specifications of FSC-S15-12U
Internal Part NumberEIS-FSC-S15-12U
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationFSC-S15 Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012
Standard Package68
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesFSC-S15
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.61" L x 2.00" W x 1.02" H (91.6mm x 50.8mm x 26.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSC-S15-12U
Related LinksFSC-S, FSC-S15-12U Datasheet, CUI Inc. Distributor
FSC-S15-12U Details Description
Related parts for FSC-S15-12U
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
M30-100 SKT/FREE 26AWG 150MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
VARISTOR 675V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf