| Internal Part Number | EIS-FSD78-10-D | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Panduit Terminals | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Accessories - Wire Ferrules | |
| Series | Pan-Term® | |
| Type | Single Wire | |
| Insulation | Insulated | |
| Style | DIN | |
| Size | 16 AWG (1.50mm²) | |
| Length - Overall | 16.50mm | |
| Length - Pin | 10.00mm | |