| Internal Part Number | EIS-FSDXL80-12-C | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Accessories - Wire Ferrules | |
| Series | - | |
| Type | Single Wire | |
| Insulation | Insulated | |
| Style | DIN | |
| Size | 14 AWG (2.50mm²) | |
| Length - Overall | 21.50mm | |
| Length - Pin | 12.00mm | |