Huntington Electric, Inc./Vishay FSE100002ER500KE
FSE100002ER500KE picture photo
Mfg. Part Number
FSE100002ER500KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
FSE100002ER500KE.pdf
Availability of FSE100002ER500KE
QUANTITY
FSE100002ER500KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FSE100002ER500KE
Internal Part NumberEIS-FSE100002ER500KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFSE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension2.500" Dia x 15.000" L (63.50mm x 381.00mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSE100002ER500KE
Related LinksFSE10000, FSE100002ER500KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FSE100002ER500KE Details Description
Related parts for FSE100002ER500KE
JUMPER-H1506TR/A2015R/H1504TR 2" datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IPD 6.5-3MM SHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TOOL CRIMP PNEU INTERNAL ADJUST datasheet.pdf
BLADE KNIFE POINTED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf