Huntington Electric, Inc./Vishay FSE100022ER500KE
FSE100022ER500KE picture photo
Mfg. Part Number
FSE100022ER500KE
Brief Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
FSE100022ER500KE.pdf
Availability of FSE100022ER500KE
QUANTITY
FSE100022ER500KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FSE100022ER500KE
Internal Part NumberEIS-FSE100022ER500KE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension2.500" Dia x 15.000" L (63.50mm x 381.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSE100022ER500KE
Related LinksFSE10002, FSE100022ER500KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FSE100022ER500KE Details Description
Related parts for FSE100022ER500KE
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 2.5MM 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER I2C HOTSWAP 20QFN datasheet.pdf
TNC PC MOUNT ALL METAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 7V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf