Fairchild Semiconductor FSFR2100XSL
FSFR2100XSL picture photo
Mfg. Part Number
FSFR2100XSL
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC FPS PWR SWITCH 400W 9-SIPL
Datasheet Download
FSFR2100XSL.pdf
Availability of FSFR2100XSL
QUANTITY
FSFR2100XSL Order Process
Ship out your order
Specifications of FSFR2100XSL
Internal Part NumberEIS-FSFR2100XSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package19
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesFSFR-XS
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown500V
TopologyHalf-Bridge
Voltage - Start Up12.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)10 V ~ 25 V
Duty Cycle50%
Frequency - SwitchingUp to 300kHz
Power (Watts)400W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Control FeaturesFrequency Control
Operating Temperature-40°C ~ 130°C (TJ)
Package / Case9-SIP Formed Leads
Supplier Device Package9-SIP (L forming)
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSFR2100XSL
Related LinksFSFR2, FSFR2100XSL Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FSFR2100XSL Details Description
Related parts for FSFR2100XSL
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2 DIGIT W/REF 40-DIP datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf